Czym jest Tantra?

W internecie trafiamy na wiele stron poświęconych Tantrze, warsztatom i zajęciom z technik tantrycznych.W 99% przypadków każda z tych stron, w sposób mniej lub bardziej oczywisty, dokonuje manipulacji z wykorzystaniem seksualności. „Cudowne techniki seksualne potęgujące doznania, poprawiające potencję, prowadzące do ekstazy…” - czyniące z nas seks-herosów i seks-boginie...

 

W rzeczywistości to tzw. "tantra współczesna", która powstała w kulturze zachodniej w XXw. Powodem pojawienia się takiego zjawiska było m.in. błędne zrozumienia przekazu wedyjskiego i rytuałów orientalnych przez psychologów i filozofów zachodnich - głównie Jung'a. To jego koncepcje "przyprawione" ideami Freud'a z biegiem czasu zaowocowały dzisiejszym rozumieniem i postrzeganiem tantry. Jej współczesna postać jest niczym innym jak tylko egzotyczną formą terapii partnerskiej. Takie podejście często prowadzi do poważnych wypaczeń - od uprzedmiotowienia ciała i partnera do eksperymentalnego traktowania relacji. To może prowadzić do stopniowego zaniku prawdziwej, duchowej więzi między Kobietą i Mężczyzną, co jest całkowitym zaprzeczeniem przekazu tradycyjnej Tantry.

Tantra tradycyjna bazująca na monistycznej filozofii, uczy holistycznego podejścia do życia i otaczającego nas świata. Rozwija i poprawia wszelkie przejawy naszej istoty i ekspresji. Harmonizuje systemy wewnętrzne z włączeniem seksualności, jednakże przejaskrawianie lub nadmierne eksponowanie, któregokolwiek z nich uważam za nadużycie.

Spotkałem się z wieloma tłumaczeniami słowa „Tantra, większość z nich jest błędna. Dosłownie z sanskrytu „Tantra” to „istota, esencja”. Taką wersję przyjąłem od mojego nauczyciela Bhagavan’a Shanmukha, który kontakt z sanskrytem miał już jako dziecko. Dziś może szczycić się ponad 40-to letnim doświadczeniem w studiach nad tym językiem. Jego dziadkowie byli tantrykami i to oni zaczęli wprowadzać go w tą naukę.

Tantra to bardzo rozbudowany, precyzyjny system naukowy przedstawiający wszystkie aspekty rzeczywistości, naszego życia i mechanizmów kreacji. W odróżnieniu od nauk duchowych, które przejawiają brak zainteresowania rzeczywistością materialną, Tantra twierdzi, iż duchowy perfekcjonizm osiągniemy jedynie poprzez spełnienie w życiu i wykorzystanie jego pełnego potencjału. Tantra, poprzez praktykę i wiedzę, obdziera nas z warstw iluzji, błędnych koncepcji, uwarunkowań i lęków. Pozostawia nam fakty, przywraca nas do rzeczywistości czyli „istoty, esencji”. Pytany o to co daje i jak działa praktyka Tantry zwykle odpowiadam: - „jest uziemiająca...

Tantra to nie New Age’owe ucieczki w inne wymiary, nadprzyrodzone siły lub chwilowe zmysłowe ekstazy. Tantra to powrót na Ziemię. Powrót do rzeczywistości, do naszego ciała z właściwym zrozumieniem naszej prawdziwej, wewnętrznej istoty. Uwalnia od neurotycznego strachu, wzorców i uprzedzeń dzięki czemu możemy wrócić do naszego pierwotnego stanu szczęścia i ponownie dostrzec niesamowitość codzienności.

Więcej na ten temat na warsztatach i zajęciach. Informacje w zakładkach.

Serdecznie zapraszam.